ESTU 101

ESTU 101

Merhaba!

Biz IEEE Eskişehir Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolu. Dünyanın en büyük mühendislik organizasyonu IEEE’nin Eskişehir Teknik Üniversitesi’ndeki temsilcisiyiz. Sizi yormayacak ama Eskişehir Teknik Üniversitesi hakkında sorularınızı ufak ufak yanıtlamaya çalıştık.

Buyrun başlayalım.

Biz Kimiz? Gelirseniz bizi Eskişehir Teknik Üniversitesi mühendislik kantininde açtığımız stantta bulabilirsiniz. Orada yoksak IEEE (genelde mavili bir logo kullanırız) stickerı gördüğünüz herkese sorabilirsiniz. Tanışma toplantımızı kaçırmayın!

1. Fakülteler, bölümler ve puanları merak ediyorsanız bu linke alalım sizleri.


ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'ndeki Tüm Lisans Programları | YÖK Lisans Atlası

Edit descriptionyokatlas.yok.gov.tr

2. Ulaşım! Nasıl gideceğiz bu kampüse?

Harita linkimiz sizi korkutmasın!

Üniversitemize ulaşımı otobüslerle sağlıyoruz.

Kırmızı 4(4K): Öğrencilerin sıkca vakit geçirdiği ve genellikle konakladığı Eskibağlar — Yenibağlar mahallelerinden ve şehirde yerli kişinin “çarşı” dediği konumlardan geçer. Sıkça geçer, kalabalık olur ama nereden binmen gerektiğini öğreneceksin sen de.

Mavi 4(4M) Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü ve Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül Kampüsü arasında bir güzergaha sahip.

Kırmızı 63(63K) Odunpazarı merkez ilçesi ile iletişim kurmanızı sağlayacak otobüstür. Kırmızı 4 kadar sık geçmez ama 20 dakika beklenir herhalde?

Siyah 55 (55S) saatte bir geçen, bağlara hızlıca ulaşmanızı sağlayabilecek bir otobüsümüz. Çarşıya uğramadığından olsa gerek.

Buraya bırakacağım iki link de bu konuda açıklayıcı olacaktır.

Eskart öğrenci kartı başvurunuzu bu bağlantı aracılığıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu arada EsTramuygulamasını indirmeyi unutma. Eskart için detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsin.

3. Konaklama? Herkes bağlarda kalıyormuş diyorlar ama…

Evet okulumuz öğrencileri genellikle bağlarda konaklamayı tercih etmekte. Bağlar birçok günlük ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, restoran ve kafelerce zengin, bir de içerisinde Espark AVM’yi bulabileceğiniz bir konum.

Eskişehir’de 6 adet kız öğrenci, 6 adet erkek öğrenci olmak üzere toplamda 12 adet KYK yurdu bulunmakta. Bu linktenyurtlarla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel yurt anlayışından farklı olarak özel “apart”larda konaklayabiliyor öğrenciler. Bu apartlar “özel yurt” mantığıyla çalışır, sadece kaldığınız yer yurt odası değil apart odasıdır. Genellikle 1+1, 2+1, 1+0 şeklindedir. Eğer bir arkadaşınızla eve çıkma imkanınız varsa bunu da değerlendirmenizi öneririz. Bağlar civarındaki evler de 1+1, 1+2, 1+0 şeklinde tercih ediliyor.

4. İki Eylül Kampüs olanakları

Kampüsümüzde mediko sağlık kurumu bulunmakta. Ücretsiz olarak tıbbi yardım alabilirsiniz.

Engelli öğrenciler birimi özel gereksinimi olan öğrencilere hizmet vermekte.(ders ve sınav düzenlemeleri, araç gereç temini)

Spor salonumuz da var, yararlanabilirsiniz.

5. Eskişehir’de öğrenciler vakitlerini nasıl geçirir? Ne tür aktiviteler yapılabilir?

Tepebaşı’nda birçok kafe, restoran ve eğlence mekanı bulabilirsiniz. Buradan dışarı çıkacak olursanız Odunpazari’nda bulunan tarihi evleri gezmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Sazova Parkı ve Kentpark da görmeniz gereken yerler arasında. Bisiklet sürmeyi severseniz Kanlıkavak Parkı kesinlikle gidilmesi gereken bir yer! Artı olarak da ünlü ve önemli kişiliklerle fotoğrafınız olsun isterseniz Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi tam size göre.

Eskişehir sanatla iç içe bir şehir, bunu sakın unutma. Senfoni orkestralarından, tiyatrolardan ders çalışmaya vakit kalmayabiliyor çoğu zaman. Yine de sen derslerini boşlama, yoksa beklediğin grubun sınav haftasıyla çakışan konserine gitmek yerine nümerik analiz ya da mikro işlemciler çalışıyor olabilirsin.

Evet, evet birçoğunuzun merak ettiği bizlerin de vazgeçemediği barlar sokağı da mevcut.

Önemli bir uyarı!

Genel olarak bilinir ama biz hatırlatalım istedik. Eskişehir, kışları soğuk geçen bir memleket. Sıkça atlet ve içlik giymeye hazır olun deriz. Yok ben atletle yapamam, yok içlik ne abi tarzı yaklaşımların sonunun bol ilaçlı olduğuna şahit olduk.

“Benim başka sorularım var!” derseniz, hemen sosyal medya hesaplarımıza yönlendirelim sizi.